צעצועי הפוליטיקלי קורקט

צעצועי הפוליטיקלי קורקט
פאזל מואנה
צילום: יח"צ

מתנות לילדים כדמי חנוכה הם חלק בלתי נפרד מהאירוח בחג האורים, ושלוש תערוכות גדולות, טוי טיים, שחק נא וגטר קונסיומר, אכן התקיימו בעיתוי המקדים לחג

בדרך כלל מוצגים בהן משחקי קופסה חדשים, פאזלים של גיבורי אגדה, המצאות המקדמות ידע ומיומנויות בגיל הרך, קוביות ובובות וערכות הרכבה טכנולוגיות. אבל השנה הבחנתי בהתעצמות טרנד הוונדר וומן ברמה שאי אפשר עוד להתעלם ממנה. במקביל לסרט של דיסני שהגיע לבתי הקולנוע, יש בובות של הנסיכה הפולינזית הלוחמת מואנה, ובמקביל למודעות לזכויות מיעוטים ובני כל הגזעים, יש בובות של נסיכות שחורות של דיסני, החברה המכה כנראה על חטא הפגיעה בפוליטיקלי קורקט עם ברבי הבלונדית הדקיקה האולטימטיבית. עכשיו יש לדיסני בובות חומות, שחורות וגם מלאות גזרה. מואנה אפילו מככבת בפאזל גדול שנראה בתערוכת שחק נא.

פאזל מואנה|צילום: יח"צ
פאזל מואנה|צילום: יח”צ

אפשר לתהות האם יצרני הצעצועים לא עלו על רכבת התקינות הפוליטית הפמיניסטית מאוחר מדי, שהרי דווקא דונאלד טראמפ האנטי פוליטיקלי קורקט נבחר לנשיא ארה”ב. האם חברות הענק כמו דיסני, מאטל, גטר ושות’ יחזרו לייצר רק בובות הנראות כמו איוונקה טראמפ ובר רפאלי? כנראה שלא. גם לא סביר שקניית צעצועים תהיה לפי חלוקה השקפתית – הדמוקרטים האמריקנים והשמאל הישראלי יקנו לילדים בובות מואנה פולינזית, והרפובליקנים או אנשי הימין בארץ – אלזות, אנות, ברביות וברציות. אגב, מסקרן אותי לראות האם בישראל יהיה שוק לבובות השחרחרות כחלק מהמהלך החדש של שרת התרבות ושל הצעירים המזרחיים המרדנים. אני אישית הייתי רוצה לראות בובה של ילדת לעולי אתיופיה, ובינתיים ממשיכה לעקוב אחרי ההתפתחויות בטרנד הרב תרבותיות בעולם הצעצועים. כך למשל מייצרת הסברו את בובת אלנה מאוולור, הנסיכה הלטינית הראשונה, במקביל לסדרת טלוויזיה שבה היא מככבת, וחברת אורדע משחקי יצירה משיקה לוטו אלנה ופאזל אלנה.

אלנה הלטינית|צילום: יח"צ
אלנה הלטינית|צילום: יח”צ

זה לא אומר שפוקימון, פאואר-ריינג’רס, או חוברות צביעה כבר לא אין. יותר מזה, הסריגה, שנחשבה עד לא מזמן מלאכת יד של סבתות, חוזרת להיות אין. זה מסביר את ערכת “סורגים צעיף בסטייל” של אורדע בקופסה המכילה חוטי צמר בגוונים של תכלת סגול וצהוב ונול סריגה חדשני השונה ממסרגות רגילות אבל מאפשר לילדות (וגם לילדים), לסרוג בקלות צעיף וכובע.70 מחיר הערכה- 70 שקלים.

משחקי יצירה אורדע|צילום: יח"צ
משחקי יצירה אורדע|צילום: יח”צ

בתערוכת Toy Time בהפקת מרכז הירידים תל אביב, ראיתי רחפנים הנחשבים לדור הבא בעולם המשחקים, וערכות לפיתוח חשיבה לוגית של חברת “נתת קיבלת”, שבאמצעות עשרות קלפים מאוירים מבהירים למשחקים קשרי סיבה ותוצאה (אם…אז…). עוד משחק קלפים חדשני של החברה הזו הנקרא “יש רצון? יש צורך!) מבהיר תוך כדי שעשוע וכאילו בדרך אגב, את ההבדל בין רצון לצורך, ומפתח חשיבה יצירתית וכושר ביטוי.

חברת גאוני גם היא מתמקדת במשחקים מקדמי חשיבה וידע. כזהו למשל משחק הקופסה שלה “פשוט לאיית”, המלמד זיהוי אותיות עבריות ואותיות אנגליות, בארבעה שלבי קושי, לגילאי 6 ומעלה. מחירו כ-70 שקלים.

ומה עם התינוקות? חברת ב. ב. קשרים משווקת עבורם דמויות צעצוע כמו דביבון שמח, תוכי מסוג טוקן, דוב פנדה ועוד. בעלי חיים בעיצוב הומוריסטי הם מסתבר עדיין חלק מהתקינות הפוליטית. בעתיד, אולי גם זה יהיה לא קביל. אותה חברה מייבאת עבור תינוקות מגיל 10 חודשים גם דגמים מפלסטק רך וגמיש למגע ומישוש של רכבי שטח, אמבולנסים, מכוניות מרוץ וכו’, החל מכ-40 שקלים.

יש להניח שערכות ההרכבה של Meccano מיועדות למהנדסים של המחר, ממין זכר בלבד. למרות שבהחלט לא חסרות גם מהנדסות בפוטנציה. עדיין בתערוכות הגדולות שהזכרתי, שררה תמימות דעים שהחלק הזה שלהן מיועד לבנים. מדובר בערכות לבניית דגמים קטנים של מסוקי חילוץ, מכונית ספיידר של פרארי, אופנוע דוקאטי ודומיהם. יש גם ערכות הרכבה בתחום הרובוטיקה הנעות באמצעות סוללות ושלט. טווח המחירים 99-200 שקלים והם מיועדים לפי היבואן לגילאי 10 ומעלה.

הוויכוח על גיוס בנות לחיל השריון הזכיר לי שבתערוכת טוי טיים הציגה חברת פוקסמיינד גם קופסת הרכבה לטנק הממונע באמצעות סוללות ושלט לצד מודלים ליצירת דינוזאורים. בשום מקום לא נכתב שאלה מיועדים לבנים בלבד, לתשומת לבכם.

בחנוכה גם מבוגרים מצטרפים למשחק עם הילדים. משחק כזה הוא ד”ר יוריקה המאתגר את המשתתפים להעביר כדורים צבעוניים בין מבחנה למבחנה מבלי לגעת בהם באמצעות הידיים כך שתיווצר נוסחה מקבילה לזו המופיעה על קלף שנבחר מערימת הקלפים. כתוב על הקופסה לגילאי 6 ומעלה אבל לדעתי גם גילאי 60 ומעלה ישמחו להשתתף. 99 שקלים.

עוד משחק לכל המשפחה הוא “SO DO YOU” של חברת תוכן ישראלית בשם “חלום לי”. מדובר בפיתוח ישראל שנוצר בליווי פסיכולוגית קלינית לילדים והוא מומלץ ע”י מכון אדלר, שפתח ד”ר יוסי קדמי. 165 קלפים וקוביית משחק, הדורשים מהמשתתפים לענות על שאלות עקרוניות שחלקן מעלות גלי צחוק ואחרות רציניות לגמרי, כמו: אילו נדרשת לוותר על דעה קדומה אחת שלך, על מה היית מוותר? יש לחברת “חלום לי” משחקים נוספים מהז’אנר הזה במחירים הנעים בין 50 ל-139 שקלים.

בתערוכה של “גטר קונסיומר”, היה נוכחות בולטת של נסיכת דיסני הפולינזית מואנה, ולצידה ערכת כלי נגינה פולינזים וחכת דיד של מאווי, אחד המלווים של מואנה, אבל גם הרבה מאוד בובות נסיכות יפיפיות בשמלות נוצצות וכתר מלכותי שניתן להפעיל ולשמוע אותן שרות את שיר הנושא של הסרט בו הן מככבות, ובהן יסמין, אריאל, רפונזל ואורורה. וכמובן בובות אלזה ואנה עדיין כאן ועולות 110-120 שקלים. הכוונה לבובות מקוריות ולא לחיקויים זולים שלהן מתוצרת המזרח הרחוק שמתפרקים במהירות.

גטר|צילום: יח"צ
גטר|צילום: יח”צ

בתערוכה של גטר ראיתי גם את בובות המיני גיפט’אנס שניתן להרכיב על עפרונות. כל בובה מייצגת ארץ מוצא אחרת, צבע עור אחר ולבוש אחר (פוליטיקלי קורקט כבר אמרתי), וכל בובה זעירה כזו מגיעה בתוך קופסה שכאשר פותחים אותה רואים את מפת ארץ המוצא ודגל המדינה.

גם גטר קונסיומר מייבאת משחקי הרכבה טכנולוגיים. הם מתוצרת אנג’ינו וחלקם כוללים מנוע חשמלי, פאנל סולארי ושלט רחוק. ניתן לבנות בעזרתם רובוטים, מכוניות ומבני אדריכליים כמו מגדל אייפל וגשר סידני ובדרך כלל משתתפים בהרכבה אבות ובנים. רוצים במקביל משחק משותף לבנות ואימהות נוסח ימים עברו? חפשו את “פלאש הרט”, ערכת בובה עם חלקים גזורים ומוכנים לתפירה והוראות מפורטות בעברית. וכדי להתנער מהתסבוכת המגדרית, בנים ובנות, אבות ואימהות יוכלו לשחק יחד בערכות מודליטו, בצק צבעוני לא רעיל, עם תבניות של מכוניות מרוץ, מאפים, דינוזאורים, פירות עוד.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *