צעצועינו לאן: ארכיאולוגיה, טכנולוגיה, מוח

צעצועינו לאן: ארכיאולוגיה, טכנולוגיה, מוח
צילום:פיקסה-ביי
pieces-of-the-puzzle

שלוש תערוכות ענק “טוי טיים”, “אלפיס טויס” ו”שחק נא”, והשקות מקיפות של קודקוד ועידן 2000, שהתקיימו בשבועיים האחרונים לקראת חגי תשרי, אפשרו לי
לעמוד על המגמות הבולטות בתחום צעצועי הילדים, ולסמן את המסקנות הנובעות מהחידושים בתחום.

מעניין שבעוד בספרות הילדים ננטשה כמעט לגמרי הנימה הדידקטית ורוב הכותבים מבינים שכדי לשמור על הקהל הצעיר צריך לספק לו בעיקר הרפתקאות, מתח והומור – בתחום הצעצועים ניכר עדיין כובד ראש פדגוגי ורצון לפתח את החשיבה, לתרגל מיומנויות גופניות ושכליות, לאמן בהפעלת טכנולוגיות חדשניות ולעדכן בידע מדעי גם בזמן המוקדש למשחק. כך למשל קיימת מוסכמה שלדינוזאורים ולארכיאולוגים, יש רייטינג גבוה. חברת ‘ישראטויס’ מקדישה אגף שלם של משחקי קופסה לנושא בשם “הארכיאולוג הצעיר”, והילדים מתבקשים לגלף במקוש מתוך לבנת חומר את “הממצא” המסתתר בה, דינוזאור או מומיה מצרית.

שלד-דינוזאור של-גוקר נציגויות|צילום: יחצ
שלד-דינוזאור של-גוקר נציגויות|צילום: יחצ

גם בתערוכת “שחק נא” יש ערכה לחישוף דינוזאור או להרכבת דינוזאור מתוך חלקיו. אפילו כשממציאים בחברת גאוני משחק קלפים כמו “פשוט לצחוק” שבו מתבקשים המשתתפים לזהות העוויות ועיקומי פרצוף ולהתאימם לאיורים שעל הקלפים שבידם, כתוב עליהם שהם מיועדים לתרגול שרירי הפנים, או “מימיו” של אלפיס טויס עם רעיון דומה, המוצג כאמצעי לבחינת הזיכרון ולא חלילה רק לקטוף צחוקים ולעורר דאחקות.

צעצועינו-לאן.-אקספלור-טויס| צילום: יחצ
צעצועינו-לאן.-אקספלור-טויס| צילום: יחצ


שלא לדבר על זום טול (ZOOTOOL), מערכת הרכבה יקרה (120-699 שקלים), המתוארת כמחברת בין טבע, מדע, מתימטיקה, אמנות וארכיטקטורה, ומאפשרת לבנות כיפות גיאודזיות,מבנים מולקולריים, אטומי פחמן, גבישים ומוצקים אפלטוניים. ואל תשאלו אותי מה אלה. גם זה משחק של חברת גאוני שבחרה בתבונה את שמה, כי הרי כל ילד יהודי הוא גאון של אימא. לנוכח מול עשרות המשחקים החדשים המיועדים לפתח, להשכיל, לתרגל וכו’, שאלתי את עצמי איך זה שתלמידי ישראל מגיעים להישגים בינוניים ואפילו נמוכים במבחני מתמטיקה וידע בינלאומיים. אבל זה כבר נושא אחר.
צעצועינו-לאן.-זום-טול-למבנים-מדעיים.-גאוני| צילום : נעמי גולן
צעצועינו-לאן.-זום-טול-למבנים-מדעיים.-גאוני| צילום : נעמי גולן

קידום ידע השפה האנגלית נמצא תמיד במקום גבוה בעולם המשחקים הישראלי. וכך יש לגאוני גם סדרת מגנטים עם אותיות A-Z החל מגיל 6.
עוד חברה המייצגת בשמה את יעדיה היא סמארט זון (סמארט = נבון), שאחד החידושים שלה הוא משחק “מפצח הכספת” שמשתתפיו צריכים להפעיל זיכרון והגיון כדי לפצח קוד מוצפן המורכב ממנעול צבעוני ומפתח ממוספר. משחק אחר של אותה חברה, Metal earth מציע דגמי הרכבה בתלת ממד ממתכת חתוכה בלייזר לילדים גדולים, בני 14 פלוס.

צעצועינו-לאן.-פאזל-תלת-ממד| צילום:נעמי גולן
צעצועינו-לאן.-פאזל-תלת-ממד| צילום:נעמי גולןאולי אימון מקדים לכאלה שבעתיד יהיו מהנדסי קונסטרוקציות מוצלחים יותר מאלה האחראים לקריסת החניון ברמת החייל. גם אקספלור טויס (אקספלור=חקור), לא מסתירה לאן היא
חותרת במשחקים החדשים. אחד מהם למשל, מבוך דיגיטלי, מאפשר לילדים לבנות מעגל חשמלי והוא מוצג כ”בסיס ללימוד מערכת החשמל”. אם כי לאקספלור טויס יש גם דומינו ודוק ומפולת לבנים צבעוניות בסדרה הנקראת קלאסיקה שלא משמשת כהכנה למגמת מדעים בתיכון.

מבוך-דיגיטלי.-אלפיט-טויס| צילום:יחצ
מבוך-דיגיטלי.-אלפיט-טויס| צילום:יחצלמשחק הקלפים הוותיק רמי אין תדמית חנונית במיוחד, אבל חברת משחקי אורן, הצליחה לשדרג גם אותו לכיוון הלמדני, באמצעות “רמי סטון”, עם אריחי פלסטיק ממוספרים,
ואותיות (במשחק “אות, מילה, משפט”). שלא תגידו שרוצים לעודד משחקי קלפנות.
כדור המורכב מ-30 צורות מגנטיות, מהן ניתן להרכיב אינסוף גופים הנדסיים, Whacks Ball of, הוא התרומה של ג’ירפה טויס להשכלת ילדינו תוך כדי משחק, ואפילו כאשר מציגים תלת-אופן לתינוקות בני 10 חודשים קוראים לו “סמארט-רייק” (smarTrike), יבוא של חברת אצבעוני, כולל היגוי חדשני ועוד פטנטים טכנולוגיים.

לחברת קודקוד (שוב שימו לב לשם, המרמז כמובן למה שמתחת לקודקוד, למוח), יש להיט בינלאומי בשם “השופקינז” – יותר מ-150 דמויות זעירות החיות בעולם שכולו קניות סופרמרקט: פירות, ירקות, ממתקים, מזון קפוא, מאפים, מוצרי רחצה ועוד. תגידו, או, הנה משהו ללא יומרות לימודיות. טעות. גם את השופקינז מקדמים כמשחק המכין את הטף (מגיל 4!) ל”שופינג” בעולם האמתי. רק לזבלונים של קודקוד, לא מצאתי הנמקה פדגוגית. אבל אני גם מתקשה להבין איך פרצוף העיסה המוזר שלהם מהנה את הפעוטים. לגמרי בלי דידקטיקה אי אפשר, וקודקוד משווקת את משחק “כדורי קסם” שאמורים לסייע לגילאים הצעירים ללמוד “צבעים, מוטוריקה עדינה, דמיון ויצירתיות”.

צילום:פיקסה-ביי|pieces-of-the-puzzle
צילום: יחצ|pieces-of-the-puzzle


ידעתם שישראל זכתה במקום הראשון בעולם בצריכת פאזלים לנפש ושבארץ נמכרים כמיליון וחצי פאזלים בשנה בסכום של 30 מיליון שקלים?
זה מה שגילו לי הבעלים של חברת שחק נא, בתערוכה הגדולה והמסורתית שלהם, יבואני עולם המשחקים של חברת רוונסבורגר, עם דגש על עשרות סוגים וגדלים של פאזל. המילה האחרונה בתחום הם פאזלים בתלת ממד להרכבת גלובוס כדור הארץ, או בניין האמפייר בניו-יורק, וגם פאזלים זוהרים בחושך ופאזלים עם תאורה הנדלקת במחיאת כפיים.
אגב, למתקשים בפאזל (כמוני), יש סעד חדש: מספרים המודפסים בגב הקרטון המראים היכן להניח את חלקי התמונה. בשחק נא שמעתי גם שלצעצועי העץ יש עדנה והורים מוכנים לשלם עבורם סכומים גבוהים בידיעה שהם יחזיקו ולא יתפרקו עד שיגדל אחרון הצאצאים ואז אפשר יהיה להעביר אותם בירושה לנכדים.
רעיון מתנה לחגים, לא לילדים אלא להוריהם, היא סדרת הפאזלים החדשה שיזמה “שחק נא” ויצרה חברת קלמנטה (CLEMENTON) – פאזלים של שבעה אתרים בארץ, הכותל המערבי, תחנת הקמח של מונטיפיורי , חומות העיר העתיקה, נמל עכו, מגדלי עזריאלי, צפת וטבריה. על כל קופסת פאזל מופיע דגל המדינה ובתוכה יש אלף חלקים. לפרטים נוספים: https://www.puzzleland.co.il/

סדרת-פאזלים-של-אתרים- בארץ| צילום:יחצ
סדרת-פאזלים-של-אתרים-
בארץ| צילום:יחצעוד חידוש בתחום הפאזלים, יבוא של אלפיט טויס: פאזל טרולים (הטרולים יחזרו בגדול בחורף המתקרב), שאחד מחלקיו, הראש של הטרול, יהיה עם סיבי שיער הבולטים מתוך משטח התמונה.
הטרולים-חוזרים.-דיאמנט-צעצועים| צילום: יחצ
הטרולים-חוזרים.-דיאמנט-צעצועים| צילום: יחצלא הקדשתי עדיין מקום לכמות העצומה של משחקי תנועה המציפה את חנויות הצעצועים לקראת החגים. מטוסים, דאונים, מכוניות, ג’יפים, צוללות וספינות הנעים בשלט רחוק, קטרים ורכבות חשמליים (שבניגוד לרכבת ישראל, מגיעים ליעדם בזמן), חלליות להרכבה, ועוד. אגב, ברשת עידן 2000 ניתן להשיג את צעצועי השלט רחוק האלה במחירים שלא עולים על 100 שקלים.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *