צעצועים – החידושים

צעצועים – החידושים
פאזלנד
צילום: דן אגם

בתערוכות וירידי המשחקים שנערכו באחרונה לקראת חגי תשרי תשע”ח, בלטו שתי מגמות: אתגרים שכליים וטכנולוגיה מודרנית. קופסאות משחק של חדרי בריחה למשל, לצד מכוניות שלט, כלבלבים ממוחשבים. פאזלים והרכבות הדורשים מיומנויות גבוהות לצד משחקים המבטיחים לפתח מוטוריקה, זחילה, הליכה, ריצה, קשר יד-עין, הבעה, תקשורת ואפילו חיי חברה. ויש גם גימיקים כמו קשית שבראשה דמות של בעל חיים, שכאשר שואבים בעזרתה משקה, שומעים נביחה, יללה או שאגה, או ביצים שכאשר מלטפים אותן בוקע מתוכן אפרוח…

בתערוכה של גטר קונסיומר, מככבות כ-120 ערכות Engino. מדובר בחלקי הרכבה למכוניות, מסוקים, רובוטים וכו’, שדורשים חשיבה, מוטוריקה עדינה וחשיפה לעקרונות פיזיקאליים. מתאימים החל מגיל 6 ועד בגרות.חלקם כוללים גם מנוע חשמלי, פאנל סולארי או שלט רחוק.

גטר קונסיומר בובת ספיידרמן|צילום: יח"צ
גטר קונסיומר בובת ספיידרמן|צילום: יח”צ

בתערוכה של דיאמנט צעצועים, כבשו את הלב אוגרים רובוטיים בשם זוזו פטס, שזזים, רצים ומסתובבים וגם משמיעים דיבורי ג’יבריש. דגים וצבים השוחיםבמים באמצעות חיישנים (ROBO ALIVE), וכלבלב שאחרי שמתיזים עליו מים מתנער כדי להתייבש ומרטיב את הילדים המשחקים בו. במסגרת הצעצועים ההומוריסטים מייבאת דיאמנט צעצועים גם את “השפם המעוך”, שילוב של קלפים ושפמי פלסטיק מחוברים למקלות, ואת בום-בום בלון שהילדים צריכים לדחוף לתוכו לפי תור מקלות דקים. המפסיד הוא זה שבתורו מתפוצץ הבלון. הכי טרנדיים הם האצ’ימלים– ביצים שהילדים צריכים ללטף בעדינות וכעבור זמן מה מתבקע מתוכן אפרוח. יש אצ’ימלים בגדלים שונים, חלקם עם נצנצים, והם עוברים התפתחות של הליכה, ריקוד, ושירה.טווח המחירים נע בין כמאה לכ-400 שקלים.

 דיאמנט צעצועים ביצת האצ'ימל|צילום: יח"צ
דיאמנט צעצועים ביצת האצ’ימל|צילום: יח”צ

בתערוכה של “טופ פליי ישראל” ראיתי דגמים זעירים של מכוניות יוקרה מסוג בוגאטי, שברולט ושות’, כולל מכוניות מהסרטים “מהיר ועצבני 8” ו-“CARS 3”. המכוניות מגיעות עם שלט המאפשר לכמה מהן לנוע במקביל, כך שקבוצת ילדים יכולה לערוך מרוץ תחרותי (129-590 שקלים).

טופ פליי דגמי מכוניות מהסרט מהיר ועצבני 8|צילום: יח"צ
טופ פליי דגמי מכוניות מהסרט מהיר ועצבני 8|צילום: יח”צ

ענף בפני עצמו בעולם הצעצועים שייך לאלה האמורים לתרגל מיומנויות פיזיות, חשיבה, אוצר מילים ויכולת הבעה. כאן בולטת ישראטויסשבתערוכה שלה ראיתי ערכות לפיתוח רגשות, משחקים לחיזוק הזיכרון, לזיהוי צבעים ולזיהוי צורות גיאומטריות. כ-40 שקלים לכל משחק. הלהיט של ישראטויס היא קופסה עם 3 פאזלים, אותה תמונה בדיוק ו-3 דרגות קושי. כך יכולים הפעוטים, הילדים היותר גדולים וההורים, להרכיב זה לצד זה את אותה התמונה ולהרגיש שווים.

ישראטויס|צילום: יח"צ
ישראטויס|צילום: יח”צ

תחום חדשני בתעשיית המשחקים והצעצועים הם ערכות “חדרי בריחה”. בתערוכה של חברת פוקסמיינדבמתחם הגן בשפיים, הוצגו קופסאות “אסקייפ רום”הדורשות עבודת צוות כדי לפתור חידות ואתגריםובתוך שעה למצוא את הדרך החוצה מבית כלא או להינצל מווירוס קטלני. משחק חדרי בריחה בשם אקסיט (EXIT), מככב גם בתערוכה של חברת הקובייה (HAKUBIA). יש בריחה מקבר הפרעונים, מבקתה נטושה אוממעבדה סודית.

הקוביה. חדרי בריחה|צילום: יח"צ
הקוביה. חדרי בריחה|צילום: יח”צ

לרשימת הלהיטים בעולם הצעצועים חשוב להוסיף את בובות הריצ’רץ’ מרשת סטימצקי. בובות רכות עם תא מרוכסן במיקום הפה, לתוכו ילדים יכולים להכניס פתקים בהם רושמים פחדים, דאגות וחלומות. קל להתכרבל איתן והן מסייעות בתקופת לחוצות כמו לפני הכניסה לגן או לבית הספר. מחירן נוח (החל מכ-20 שקלים). מתאימות מגיל 3.

בובות ריצ'רץ|צילום: יח"צ
בובות ריצ’רץ|צילום: יח”צ

בחברת הצעצועים סקאל טויס הלהיט הוא משחק הרכבה בשם אינטרסטאר. חלקי פלסטיק עם זיזים המתחברים זה לתוך זה ליצירת דמויות וחפצים החל מגיל שנתיים. טווח המחירים מתחיל בכ-40 שקלים.וגם סדרת משחקי קופסה בשם “עיר הקסמים”, רעיון מקורי של ארז משה. 4 קופסאות עם אביזרים לביצוע להטוטי קסמים שירתקו את כל מי שחלם אי פעם להיות קוסם מגיל 9 עד 99. המשחקים מלווים בקוד לאתר אינטרנט שםניתן לראות וללמוד איך מבצעים את הקסמים. מחירי ההשקה בחודש ספטמבר: כ-20 עד כ-100 שקלים.

סקאל טויס|צילום: יח"צ
סקאל טויס|צילום: יח”צ

בהיצע הגדול של חברת אקספלור toys – מקבוצת חגים נחלים, בולט משחק סודוקו המכיל לא מספרים אלא קוביות צבעוניות. כדי לנצח צריך לחשוב באופן אסטרטגי ולסדר מחדש את הקוביות כך שאף צבע לא יחזור על עצמו בתוך שורה אופקית ואנכית. מתאים לילדים מגיל שמונה ומעלה. 129 שקלים. עוד משחק מאתגר חשיבה הוא “שובר גלים”, עם משימה להזיז גלים כדי לנווט ספינות בחזרה לנמל הבית. גם הוא מיועד לגילאי 8 ומעלה.119 שקלים.

אקספלור|צילום: יח"צ
אקספלור|צילום: יח”צ

באקספלור טויס המייבאת את צעצועי פישר פרייס, מתבררת לי מגמה נוספת: נוסטלגיה למשחקי הילדים משנות ה-50 של המאה שעברה. זה מתבטא בצעצועים כמו טלפון חוגה, רדיו ומצלמה. 109-199 שקלים. ואם נוסטלגיה, החברה מייבאת את הצלחות המעופפות של חברת פריזבי, כמה מהן עם תאורת לד או כאלה הזוהרות בחושך. כ-15 עד כ-90 שקלים, ואת חישוק ההולה הופ (זוכרים?), שו חברה בשם Wham-o

רשת פאזלנד המפורסמת בפאזלים שלה, אבל גם במשחקי קופסה מגוונים, משווקת עכשיו בין היתר את LYNX המיועד לגילאי שנתיים ומעלה, ומיועד לפתח יכולת זיהוי מהיר של תמונות. המשחק מכיל 400 כרטיסי תמונות ויכולים לשחק בו עד 6 משתתפים. המטרה היא להיות הראשון שאוסף כמות תמונות נדרשת ומניח 3 דסקיות זהות על התמונות שבידיו לפי הצבע. 99 שקלים.

 פאזלנד צילום דן אגם
פאזלנד צילום דן אגם

עוד משחק לפעוטים מגיל 3 נקרא “אי הקופים” שמככבת בו חבורת פירטים הרוצים להשיב לעצמם אוצר, לפני שהר הגעש על האי יתפרץ. כ-130 שקלים. לקראת החגים הכריזה הרשת על מבצע: מי שרוכש בה פריטים ב-150 שקלים יקבל חד פעמית תמורת שקל אחד פאזל בן 100 שקלים.

ובתערוכה של חברת “המשחקים שלי” נדהמתי לראות עשרות ואולי מאות משחקים ומוצרים של ספורטאי כורסה, כולל נעלי צעד ראשון צהובות לתינוקות שזה עתה למדו ללכת, עם סמל מכבי או אדומות עם סמל הפועל. לא רוצה לחשוב איך ירגישו הורים שחינכו את ילדיהם מבטן אמם לאהוד קבוצה אחת, ויגלו שהילדים הפכו למעריצי הקבוצה השנייה דווקא. עוד נראה שם מגוון בלתי נגמר של צעצועי דיסני, ובתוכם חידוש: החברה העולמית הענקית הזו נכנעה לטרנד השולט של בובות עם עיניים גדולות ועכשיו היא מייצרת את מיקי ומיני מאוס עם עיניים ענקיות.

מיקי מאוס גדול עיניים|צילום: יח"צ
מיקי מאוס גדול עיניים|צילום: יח”צ

כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *