כפייתי או כיפי?

כפייתי או כיפי?
ילדים אוספים קלפים. פלפוט. ליגת האלופות
צילום: יח"צ

בואו נתחיל בווידוי: גם אנחנו היינו אספנים אי אז בילדותנו. ולא רק בולים, פרחים מיובשים, או פריטים “חינוכיים” דומים. אספנו “זהבים” מעטיפות של קרמבו שהחלקנו באצבעות וציפורניים, אספנו “מלאכים”, שהיו הדפסים זעירים של תינוקות עם כנפיים שהועתקו מציורי הרנסאנס ו”פרסים” בדמות צילומי סלסילות פרחים. צעירים יותר אספו את קלפי “חבורת הזבל” ומדבקות הולי הובי

אז למה היום, כמבוגרים מפוכחים ורציניים, אנחנו מעקמים את האף כשהילדים מתעקשים לאסוף קלפי ספורטאים או להבדיל, בחוגים החרדים, קלפי רבנים? – אפרת מונשרי גורן, מומחית להורות, בעלת ניסיון בהנחיית הורים ומורים, נותנת לגיטימציה והסבר משכנע למה כן לתת להם לאסוף.

אבל לפני הסבריה, משהו על האוספים החדשים שיצאו לחנויות. חברת “פלפוט” השיקה קלפי איסוף ואביזרים נלווים של ליגת האלופות בכדורגל – הצ’מפיונז ליג. מדובר ב-26 הקבוצות שהשתתפו בטורניר הכדורגל האירופאי של 2016-2017, שינסו לעשות את כל הדרך אל גמר ליגת האלופות 2017 שייערך באצטדיון המילניום בקארדיף.

קלפי האיסוף בתחום הספורט הנמכרים ביותר בעולם שייכים לסדרת MATCH ATTAX הכוללת 400 פריטים שונים כאשר בכל מעטפה של קלפים יש גם קוד למשחק Online המאפשר כניסה למשחק וירטואלי מול ילדים ממדינות שונות בעולם. הדבר מתבצע דרך כתובת האתר: http://www.toppsfootball.com/

ילדים אוספים קלפים. פלפוט. ליגת האלופות|צילום: יח"צ
ילדים אוספים קלפים. פלפוט. ליגת האלופות|צילום: יח”צ

וכמה זה עולה לנו? מעטפה עם 6 קלפים עולה 6 שקלים. מעטפה עם 5 חפיסות קלפים עולה כ-29 שקלים. האלבום שבו מדביקים את הקלפים עולה כ-20 שקלים. ויש גם קופסאות פח, שעולות כמובן יותר, 36 קלפים של מהדורות זהב/ כסף/ ברונזה בקופסת פח בכ-75 שקלים ועוד.

גם ילדים שאינם שפוטי כדורגל אוהבים לאסוף. ועבורם תשיק “פלפוט” החל מה-1 בינואר 2017 אלבום ומדבקות של טרולים, אותם יצורי אגדה שהיו להיט בשנות ה-90 ועושים קמבק בזכות סרט הטרולים החדש של דרימוורקס. מעטפה עם 5 טרולים עולה 5 שקלים, ואלבום פלוס מעטפה כזו עולים כ-15 שקלים.

ועכשיו נחזור לאפרת גורן. יש לה סיבות מגוונות מדוע לאפשר לילדים לאסוף, היא אומרת. למשל, מדובר בעיסוק שיוצר אינטראקציה חברתית ומלמד דחיית סיפוקים, כי לא תמיד מקבל הילד את הקלף שהוא משתוקק לו, ועובר גם זמן עד שהוא מסיים למלא חוברת מדבקות.

אפרת מונשרי גורן מודעת לעובדה שכל אלבום אוסף של הילדים מרגיז אותנו, ולא משנה אם זה אלבום שחקני כדורגל או כדורסל או כוכבי סדרת טלוויזיה. בעינינו זה תירוץ לבזבוז כסף, אבל בעיניהם, היא אומרת זה מלהיב לא פחות ממה שמרגישים המבוגרים האוספים מטבעות למשל.

ילדים אוספים קלפים. פלפוט. טרולים|צילום: יח"צ
ילדים אוספים קלפים. פלפוט. טרולים|צילום: יח”צ

אפשר גם להשתמש בהזדמנות הזו כדי לחנך את הילדים להשתמש בכסף בחוכמה ולא ליד כל קיוסק בדרך הביתה לעצור ולרכוש קלפים ללא הגבלה. לשם כך מתכננים עם הילד את התקציב המיועד למטרה הזו ולא נכנעים למתן כסף מעבר לכך: “לימוד תכנון פיננסי בגיל צעיר הוא נושא חשוב”, היא מסכמת. וכאשר מתברר שבמעטפת הקלפים שהילד קנה לא נמצאת המדבקה שחסרה לו, הוא לומד להמתין לקנייה הבאה, להתמודד עם אכזבות, ולהחזיק מעמד בדחיית סיפוקים. כל אלה לקחים הבאים בעקבות האיסוף.

והורים לילדים המתקשים ביצירת קשרים חברתיים, מוסיפה אפרת, יכולים למנף את האיסוף (זה יכול להיות גם אוסף בובות קטנות ולאו דווקא קלפים), כדי ליצור שיח עם חברים וחברות השותפים להתעניינות באוסף.

אחרון חביב, פעילות הלמידה. כביכול היא לא קשורה לחלוטין לאיסוף, אבל זו טעות, אומרת אפרת. הילדים לומדים וגם זוכרים עשרות שמות של שחקנים, של קבוצות, של ארצות, מחזקים כך את הזיכרון, וגם מתרגלים אנגלית. ואין לזלזל בכך. כדאי לזכור את זה בפעם הבאה שהילד יבקש לקנות מעטפה נוספת של קלפים.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *