חנוכה: קייטנת הורים ב”חופש הקטן”

חנוכה: קייטנת הורים ב”חופש הקטן”
קרקס פלורנטין
צילום: בוב קרמן

חופש החנוכה, “החופש הקטן”, מאתגר אותנו שוב עם ילדים הרובצים בבית בסוג של שעבוד מנטאלי אל המסכים. כדי לנתק אותם מפעם לפעם מהאינפוזיה ההיפנוטית הזו, ננסה להתגייס לסוג של קייטנת הורים, ונציע אלטרנטיבות. זה יכול להיות ספר שנקריא, או ביקור בקרקס, סרט (כשהם צופים בבית הקולנוע במסך גדול בחברת מבוגרים, הנזק נחשב למופחת ביחס לבהייה במסכים הקטנים בבית), אפילו סדנת יצירה ביתית.
אספתי אופציות כאלה לעיונכם

ספרי פעוטות

בשנים האחרונות מופעלת בגנים ובבתיה”ס תכנית לאומית לקידום תזונה נכונה בשיתוף משרד הבריאות, משרד החינוך ומשרד התרבות והספורט. ספרה של סימה להט “טריקים בצלחת”, מאפשר לקדם את היוזמה החשובה הזו גם בבית, והוא מתאים לילדים שעדיין לא קוראים (גילאי 3 פלוס) וכאלה שכבר קוראים (כיתות א’-ד’).

ספרה של סימה להט "טריקים בצלחת"|צילום: יח"צ
ספרה של סימה להט “טריקים בצלחת”|צילום: יח”צ

מעשה בילד בשם פיצי, שהוא סוג של סרבן אכילה, ובהורים שהתמכרו להאכלתו באופן אובססיבי. הסיפור כתוב מתוך הסתכלות הומוריסטית על המצב המוכר הזה, שילדים מזהים וצוחקים ממנו, ומבוגרים מזהים את הקריצה החינוכית המופנית בו אליהם. אחרי ההקראה אפשר לנסוע לחולון, ולחפש עם הילדים “גן סיפור” שהפסלת הסביבתית מירי קולן העמידה בו פסלים דו ממדים עם דמויות מתוך הספר. באחד המשעשעים שבהם רואים את פיצי נמלט וההורים רצים אחריו בידיים מלאות מזון. לפרטים נוספים: www.holon.muni.il).
אגב, את העותקים שנשארו מ”טריקים בצלחת” המחברת מוכנה להציע במחיר סמלי וללא כוונת רווח.

ילדי גן וכיתות נמוכות ניתן להעסיק גם באמצעות סדרת הספרים החדשה “קופיקו בייבי” שיצאה לציון 65 שנה לפרסום ספר הקופיקו הראשון שהפך לרב מכר ולתופעה, כולל חוברות, סרטים, תכניות טלוויזיה והצגות. בסדרה שני ספרים, “מילים ראשונות” (88 שקלים), ו”ספר משחק” (98 שקלים), שיש בו כ-50 לשוניות שכאשר מרימים אותן, מגלה הפעוט מילים בסיסיות ללמידה.

סדרת הספרים החדשה "קופיקו בייבי"|צילום: יח"צ
סדרת הספרים החדשה “קופיקו בייבי”|צילום: יח”צ

הפעלות

נישאר בחולון גם הולות למרכז “טיפ – טף”, המציע לקטנטנים בחנוכה הצגה, שעת סיפור והפעלה מוסיקלית. בין היתר הצגה בשם “בלונים”, עם אנימציה, בובות, צלליות, מוסיקה ובלונים, לגילאי 10 חודשים עד 3 שנים. וגם מסיבת חנוכה לאותם הגילאים עם שירי חג, סביבונים, נרות צבעוניים וסופגניות, ושעת סיפור מומחזת של “האריה שאהב תות” במהלכה הילדים נחשפים למושגים הקשורים לחנוכה. כל פעילות נמשכת 40 דקות, עולה 25 שקלים ומחייבת הרשמה מראש WWW.TIP-TAF.COM או בטלפון .072-2412888

טיף וטף|צילום: חן רותם
טיף וטף|צילום: חן רותם

סדנת בית
הצוות של “חוות דרך התבלינים” בבית לחם הגלילית מציע להכין בבית עם הילדים במהלך חופשת החנוכה נרות מתובלים. לשם כך רוכשים פתיתי שעוות “פרפין”, פתילות, תבלינים טחונים לצביעה ותבלינים שלמים לקישוט. ממיסים את פתיתי השעווה לנוזל (מומלץ בשיטת “בן מארי”), ויוצקים לכוסות חד-פעמיות מקרטון. בוחשים פנימה תבלין (פפריקה ופלפל ורוד לקבלת נר בצבע אדום, כורכום וכוכבי אניס לקבלת נר צהוב, ורדים לקבלת נר ורוד, לבנדר לנר סגול, והל לקבלת נר בצבע ירוק), ואז יוצקים את העיסה לתבנית, של עוגיות למשל, במרכזה מניחים פתילה. מקשטים עם תבלינים שלמים ומכניסים למקרר. לאחר שהשעווה התקררה, מוציאים מהתבנית – וקיבלנו נר מתובל וצבעוני עבודת-יד.
עוד הצעות לסדנת היצירה הביתית בחנוכה יש לדנה ישראלי, מומחית ל”עשה זאת בעצמך” שגויסה להנחיה על ידי שטראוס.

נרות ריחניים|צילום: הדס ניצן
נרות ריחניים|צילום: הדס ניצן

כך למשל מכינים חנוכייה.
אוספים 8 בקבוקוני אקטימל. בקבוק של משקה חלב. קרש צר (ליסט), דבק לבן, צבעי מים, קסמי שיניים, קשיות שתייה, פלסטלינה ופונפונים אדומים.

ההכנה:
מנקים וצובעים את הבקבוקונים בצבע אחד או במגוון צבעים ומניחים לייבוש.
מכינים נחש פלסטלינה באורך של כ-10 ס”מ, מגלגלים לצורת ספירלה ומניחים על פיית הבקבוקים. על כל עיגול פלסטלינה נועצים קשית שתייה.
נועצים קיסמים בפונפוני צמר ליצירת מראה של להבות ותוקעים לתוך הקשיות.
לבסוף מדביקים את הבקבוקונים על ליסט העץ.

והנה קופת חיסכון לשמור בו את “דמי החנוכה” שהילדים מקבלים.

החומרים:
קופסת פח או פלסטיק – קפה, שוקולית, קווקר וכו’. בקבוקנים קטנים של אקטימל. קפסולות קפה ריקות. צבע. עיניים זזות (ניתן למצוא בחנויות סידקית). אומים וברגים. דבק חם. סכין יפנית.
ההכנה:
מנקים וצובעים את הבקבוקים לפי הטעם ומניחים לייבוש. חורצים את המכסה בסכין יפני כך שנוצר פתח להכנסת מטבע – פעולה תתבצע כמובן ע”י מבוגר.
מדביקים את הקופסאות הקטנות לקופסה הגדולה בתפקיד של ידיים, רגליים, אף ועיניים בדבק חם – גם כאן חובה להיעזר במבוגר.
מדביקים קישוטים ועיניים זזות.

קולנוע
מבין הסרטים שיצאו לקראת חנוכה, ההמלצה שלי היא הסרט “לשיר”, מיוזיקל מבריק, עם דמויות ממוחשבות המדובבות על ידי גדולי כוכבי הקולנוע.שילוב מרנין של הומור, מוסיקה, ריקודים, עיצוב קומיקסי של הדמויות, והאנשה מצחיקה במיוחד של בעלי חיים שחיידק הבמה לא מרפה מהם. מבטיחה שמבוגרים המלווים את הקטנים לקולנוע, ייהנו לא פחות מילדיהם. ואם מדברים על הנאה, את הסרט שתבחרו, כדאי לראות במתחמי הקולנוע החדשים שנפתחו באחרונה. כל אחד מהם מעניק חוויה שונה, ולכן שניהם ראויים לביקור.

הסרט "לשיר"|צילום: יח"צ
הסרט “לשיר”|צילום: יח”צ

מתחם גלובוס מקס בקניון אושילנד החדש בכפר סבא, מתאפיין בעיצוב אלגנטי בגווני אפור, ירוק תפוח וכתום, עם לובי המזכיר בתי מלון מהודרים. יש שם 18 אולמות קולנוע, שבכולם מותקנת מערכת שמע דולבי (Dolby Atmos). טכנולוגיה המקיפה את הצופה ב-360 מעלות כך שאם רואים גשם על המסך, שומעים את הגשם סביבנו מהגג ומכל הקירות ומתחשק ממש לפתוח מטריה, ואם רואים מכונית מרוץ על המסך, שומעים את המנוע שלה כאילו אנחנו יושבים על יציע מגרש המרוצים. אחד האולמות מצויד במסך בגובה 3 קומות, ובאולם הווי. איי. פי יש כורסאות עור מתכווננות חשמלית שניתן להשתרע עליהן לנמנום או מנוחה תוך כדי צפייה. המוטו של החברה הוא שתעשיית הקולנוע בימינו צריכה לספק לא רק פנטזיות גדולות מהחיים על המסך ואפקטים מיוחדים באולם, אלא “נוחות ופאר מהסרטים”. ובמתח שכזה הליכה לסרט הופכת לאירוע של פנאי ובידור, וחופשה מטרדות היום יום. צודקים.

מתחם גלובוס מקס כפר סבא |צילום: שי שחר
מתחם גלובוס מקס כפר סבא |צילום: שי שחר

חוויית קולנוע אחרת מעניק מתחם הסינמה-סיטי החדש של האחים לאון ומשה אדרי, בקניון “רוגובין-פדרמן” בנתניה. האח משה, הרוח החיה בתפיסה העיצובית והבידורית, ילד בנשמתו כנראה, מילא 2 קומות בבובות כוכבי קולנוע וקומיקס בגובה אדם, בנה מעבר מואר באלפי נורות מהבהבים אל מתחם משחקי ילדים, לובי עם מושבים שכמו לקוחים ממכוניות אמריקניות עתיקות, וצבעוניות עזה ותוססת כולל כדורי תאורה, נברשות ומסכים מהבהבים, המקפיצה את האדרנלין מרגע הכניסה. דגש מיוחד שמים יזמי המתחם גם על טכנולוגיית קרני לייזר חדשנית המאפשרת בכל האולמות איכות גבוהה של הקרנה, הפרדת צבעים ובהירות, ועל צפייה בתלת ממד בצורה טובה יותר. המתחם כולל 14 אולמות רגילים ו-2 אולמות וי. איי. פי. עם מערכת קול היקפית, כיסאות זזים, ממוחשבים ומתכווננים ומספרי כיסאות בכל האולמות הרקומים בגדול על המסעד ומוארים בחושך להקל על ההתמצאות. שאפו.

 סינמה סיטי נתניה. הלובי|צילום: יח"צ
סינמה סיטי נתניה. הלובי|צילום: יח”צ

אומר משה אדרי: “בזכות מתחמי הסינמה סיטי בגלילות, בכפר סבא, בנתניה ובעתיד גם בבאר שבע, הפכנו את חווית הקולנוע בישראל לרב-תרבותית ורב-גונית והחזרנו מאות אלפי צופים אל בתי הקולנוע”. לדבריו, הקונספט של הסינמה סיטי הוא המצאה מקורית שלו, שארצות אחרות כבר מחקות.

קרקס
עם כל הכבוד למתחמי הקולנוע החדישים, קשה להתחרות בקסם העתיק של הקרקס, אפילו שאת נפלאותיו רואים באוהל צנוע יחסית בפינה של הכפר הירוק בישיבה על ספסלים וכיסאות פלסטיק פשוטים. גם בחנוכה השנה, כמו בשנים קודמות, קרקס פלורנטין מעלה מופע, שהפעם עוסק בחייזרים. סיפור העלילה סובב חבורה של חייזרים המגיעה לבקר בכדור הארץ ופוגשת את ארתור – ילד מופנם שאוהב להסתכל בכוכבים. המופע כולל אלמנטים של תעופה, אש ומים בליווי מוזיקה ותאורה, אבל בעיקר לוליינות מרהיבה המעוררת כבוד ליכולות הגוף האנושי. 79 שקלים ליחיד, או 249 שקלים לכרטיס משפחתי של 4 נפשות. לעוד פרטים: . www.florentinecircus.co.il

קרקס פלורנטין| צילום: בוב קרמן
קרקס פלורנטין| צילום: בוב קרמן

כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *