חוטים וקשרים במוזיאון

חוטים וקשרים במוזיאון

גם סרבני מוזיאונים מדופלמים יפלו שדודים בקסמי התערוכה החדשה “חוטים וקשרים” באגף הנוער של מוזיאון ישראל בירושלים

כמדי שנה לקראת החופש הגדול, אגף הנוער במוזיאון ישראל יוזם נושא מפתיע שלא רק ילדים, אלא גם המבוגרים המלווים אותם, מוצאים בו עניין.

ובקיץ הזה, כאמור, המטרה היא להעלות לתודעה פרט שמעטים שמים אליו לב – אנחנו בעצם מוקפים חוטים, רצועות וחבלים בכל תחום, משרוכי הסניקרס ועד חוטי מטען הטלפון וחוטי האוזניות, מכבלי הכביסה ועד חוטי החשמל, מרצועות התיקים והילקוטים עד החוט הראשון המחבר אותנו לחיים: חבל הטבור.

בתערוכה מוצגים גם פסלים עשויים מחוטים, חוטים של קרני אור, חבל וירטואלי שתלוי בין שני בניינים ועבודות רבות נוספות של אמנים מישראל ומחו”ל. וכך מה שחשבנו ליומיומי, זניח ואפרורי, זוכה להעלאה אל מעמד של אמנות ואומנות.

בתערוכה הנפתחת ביוני אבל תימשך עד מרץ 2017 (מנהלות, גננות ומורות יוכלו ליזום ביקור של התלמידים בשנת הלימודים תשע”ז), רואים בכניסה מערת חוטים ענקית שטוותה האמנית עדנה אוחנה. התחושה היא שנכנסנו לתוך קורי עכביש או לקן ציפורים סבוך, כשהחוטים המקיפים אותנו מסביב יוצרים מקום מוגן ומורכב.

ילד הולך על חבל מתוח. דבי סמית|צילום: יח"צ
ילד הולך על חבל מתוח. דבי סמית|צילום: יח”צ

בנוסף, מוצגים חוטי קשירה של מפרשיות מתוחים בין שני קצוות גלריה, ונראים כמו מפל של קרני אור. ממעל מרחפים ציפורים ויצורים שונים עשויים חוטים. חבלים ושקי יוטה יוצרים סצנה של סעודה משפחתית שבה כל הכלים תלויים מהתקרה ומרחפים קשורים לחוטים כמובן, וגם חוטים פחות נעימים, כמו קורי העכביש, מקבלים תשומת לב. בהמשך מתייחסים לתופעה הנוגדת חוטים וקשרים פיזיים: טלפון אל-חוטי, וקישורי העולם הווירטואלי של המחשבים.

"מפל של קרני אור". ציפורה רפאלוב|צילום: יח"צ
“מפל של קרני אור”. ציפורה רפאלוב|צילום: יח”צ

המבקרים מוזמנים לקחת חלק פעיל בנושא. למשל להביע משאלה ולקשור חוט של צמר צבעוני לעץ משאלות. לנסות ללכת על חבל מתוח. להתנועע על ערסל חוטים וחבלים ועוד. עשרות אמנים תרמו כאן את פרי דמיונם וכשרונם.

אחרי שמתרשמים מעבודותיהם, כולל סיור מודרך לגילאי 6-12, ברחבי המוזיאון, העוקב אחרי מלאכות השזירה, האריגה והרקמה בעולם של פעם, עם התנסות מעשית, חוזרים לחצר אגף הנוער שבה יכולים הילדים (גילאי 6-16), ללכת על גשר חבלים, לטפס על חבלים, ללמוד קשרים מיוחדים, למשוך בחבלים המפעילים מנגנונים שונים ועוד.

ערסל חוטים. ארנסטו נטו|צילום: יח"צ
ערסל חוטים. ארנסטו נטו|צילום: יח”צ

הקטנים יותר, גילאי 3-7, יוזמנו לסדנת יצירה של לוליינים ומריונטות על חוט, כלי מיתר, חכה ודג וכל חפץ הכולל חוטים וקשרים. בספריית האגף יוצגו מדי יום סיפורי חוטים מאוירים בתנועה, במשחק ובשיר לגילאי 3 – 6.

מחיר פעילות הסדנאות בחודשים יולי ואוגוסט: 15 שקלים למשתתף.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *