בובות לבנות, רכבים לבנים

בובות לבנות, רכבים לבנים
חכמטיקה
צילום: יח"צ

תעשיית הצעצועים והמשחקים לגיל הרך לא שמעה, או אולי מתעלמת בחוכמה, מהפוליטיקלי קורקט של: “בנות-בנים זה אותו דבר” למרות שיש כבר בובות הברבי הלבושות בבגדי טייסים ונהגי מרוצים

זו המסקנה העולה משלושה ירידים גדולים שהתקיימו באחרונה בעיתוי המקדים את “חג פדיון האפיקומן” – טוי טיים בהפקת מרכז הירידים בתל אביב, גטר קונסיומרס ושחק נא בהום ד’פלום בקיבוץ געש ודיאמנט במלון השרון בהרצליה. רוב הבובות מכוונות עדיין לילדות, כאשר את כתרן של אנה ואלזה יורשת השנה בובה בדמותה של כוכבת הקולנוע אמה ווטסון בסרט “היפה והחיה”. גם על הערכות ליצירת תכשיטים של חברת משחקי יצירה אורדע, יש רק תמונות של בנות.

היפה והחיה. גטר|צילום: יח"צ
היפה והחיה. גטר|צילום: יח”צ

לבנים ממתינים מדפים מרצפה עד תקרה עם ערכות בנייה של מכוניות, מסוקים, מנופים וכו’. למשל סדרת ההרכבה אנג’ינו בתערוכה של גטר קונסיומר, לבניית מנוע חשמלי, פאנל סולארי, שלט רחוק, מטוסים, מסוקים, רובוטים, וגם מבנים אדריכליים כמו מגדל אייפל. המשווקים מציגים אותם כמיועדים לילדים וילדות, אבל ראיתי רק בנים שבאמת מתעניינים בהם. לכל משחק כזה יש אפשרות להתחבר לאפליקציה המדגימה את שלבי ההרכבה בתלת מימד.

רכבים. גטר קונסיומר|צילום: יח"צ
רכבים. גטר קונסיומר|צילום: יח”צ

מה שיפה במכלול הצעצועים והמשחקים בירידים האלה זו האמונה של המשווקים שאת ילדי דור הסמרטפון ומשחקי המחשב, אפשר עדיין להושיב עם קלפי טרוויה או מלחמה, ועם רכיבים להרכבות מכניות למיניהם. בעצם מי שמציל את התחום כנראה הוא ציבור שומרי השבת, שיום בשבוע הילדים שלו אכן משחקים בלי אלקטרוניקה והייטק.

ילדים בעלי נטייה יצירתית יאהבו לפסל כלי אוכל, בעלי חיים וכו’ בערכות חמר צבעוניות בשם פופיט שמשווקת קודקוד צעצועים. היצירות מתייבשות מאליהן באוויר. והפעוטים יתחברו לשופקינז, עולם ממוזער של 150 דמויות, פירות, ירקות, מאפים, עגלות קנייה וכו’ – חיקוי בזעיר אנפין של עולם המבוגרים. על אותו עיקרון עובד גם הקסם של הטוזים, בובות קטנטנות מחופשות לבעלי חיים שגם אותן מייבאת קודקוד.

משחקי קופסה ופאזלים של “כוח פיג’י”, מטוסי על, הדור הבא של מלך האריות, ומואנה, נמצאים ברשימת הלהיטים החדשים האהובים על ילדים, של משחקי יצירה אורדע, ועוד בתחום הפאזלים, כפי שראיתי בהיצע של פאזלנד ושחק נא, יש העדפה למשחקי הרכבה זוהרים בחושך, ותלת ממדיים.

דגדגים. משחק אסטרטגיה של קודקוד|צילום: יח"צ
דגדגים. משחק אסטרטגיה של קודקוד|צילום: יח”צ

הטרנד החדש בבובות של בעלי החיים הם כלבלבי מחמד מבושמים וממושקפים (“טרנדי דוגס”), שמייבאת גטר קונסיומר. בתערוכה של גטר קונסיומר נתקלתי שוב גם בבובות הדרדסים שיחזרו אל חדרי הילדים וחנויות הצעצועים בעקבות הסרט “הדרסים: הכפר האבוד” שיצא אל בתי הקולנוע בסוף מרץ.

בטוי טיים שבהפקת מרכז הירידים הבחנתי במגמה מעניינת: עולי ברית המועצות לשעבר המיישמים את יכולותיהם במדעים בכלל ובמתימטיקה בפרט, בהמצאת משחקים. כך למשל יבגני פיין המציא את “מסוטים”, משחק מחשבה ואסטרטגיה חדש, שיכול להתחרות בדמקה ושחמט, וממתין עדיין למשקיע שימנף אותו בגדול. בינתיים אפשר לרכוש אצל הממציא בטלפון 054-4725581. מבריקה לא פחות היא אנסטסיה קזנין, המשווקת קבוצה שלמה של משחקי קלפים להפנמת חשבון ומתמטיקה. הילדים משחקים בלי להיות מודעים לכך שלא מדובר רק במשחק, אלא בלימוד משמעותי. קזנין קוראת למשחקים “חכמטיקה”, ולחברה שלה “החבורה השכלית” (THE BRAINY BABD). לתשומת לב שר החינוך, מורים ומנהלים וכמובן הורים.

חכמטיקה|צילום: יח"צ
חכמטיקה|צילום: יח”צ

על קעקועי שיער שמעתם? אנשי “דיאמנט צעצועים” אומרים שהם הלהיט בה”א הידיעה של האביב הנוכחי בקרב בנות. מדובר במדבקות זמניות בגוני זהב מנצנץ, כסף מטאלי וצבעים זוהרים בחשיכה ביותר מ-100 דוגמאות שמצמידים אל קווצת השיער, עוברים עליהן עם מטלית לחה ומהדקים היטב. ללא חפיפה הם מחזיקים עד כ-4 ימים. בעלות שיער גלי ומתולתל יתקשו יותר להדביק. גם צביעת הציפורניים היא לגמרי חלק מעולם משחקי הילדות וערכה בשם סטודיו לעיצוב ציפורניים כולל מייבש,, מדבקות, פצירה והוראות נחשבת לשיא הסטייל ולצידה גם ערכת צמידי צ’ארמס.

קעקועים לשיער. דיאמנט|צילום: יח"צ
קעקועים לשיער. דיאמנט|צילום: יח”צ

עוד לא דיברנו על תינוקות. בשלל החידושים עבורם בטוי טיים ראיתי צמיד חכם של בשם ברקיד, שהמציא רמי לביא, נטול ג’י. פי. אס ולכן ללא חשש לקרינה, המתריע בכל פעם שהפעוט מתרחק מההורה, נשאר ברכב או נכנס למים. ניתן להשיגו באתר barkid.co.il.

צמיד ברקיד. טוי טיים|צילום: יח"צ
צמיד ברקיד. טוי טיים|צילום: יח”צ

גואש פלא, פטנט רשום, שיורד במגבונים או במים וסבון, אפילו מבגדים, טושים ועפרונות צבעוניים לגיל שנה שמשווקת חברת כלבושרד, יבוא מצרפת של היצרנית BABY MAPED , סדרה שלמה של מכשירי כתיבה לשמאליים, חיתול רב פעמי אקולוגי, שמתאים לשימוש מלידה ועד גמילה, והמצאה של חברת איי פופ מחלקים דמויי במבה, עשויים מתירס, של חברת PLAYMAIS שמדביקים זה לזה על ידי הרטבת הפינות. גם זה מתאים לתינוקות ומפתח את היכולת המוטורית שלהם. לרשימת המתנות עבור תינוקות הזו נוסף גם “כיסא הכלבלב הנבון” של פישר פרייס שמייבאת סקאל טויס. הכיסא מזהה מתי התינוק היושב בו נעמד, ומתחיל להשמיע שירים ומשפטים. כלולה בו גם כרית שמרימים אותה ומגלים הפתעות. יש בו שלט מואר ועוד. מתאים מגיל חצי שנה.

לוח ציורשולחני. אורדע|צילום: יח"צ
לוח ציורשולחני. אורדע|צילום: יח”צ


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *