“עבודת ילדים אין לה מקום בחברה מתוקנת”

“עבודת ילדים אין לה מקום בחברה מתוקנת”
מאבק. בני נוער בחופש
צילום: stocksnap.io

בהסתדרות הנוער העובד והלומד קוראים לח”כים להתנגד להצעת החוק להורדת גיל העבודה לגיל 13

בהסתדרות הנוער העובד והלומד, הארגון היציג של הילדים ובני הנוער בעולם העבודה, קוראים לחברי הכנסת להתנגד להצעת החוק להורדת גיל עבודת הילדים והנוער לגיל 13 ומאמינים כי מדובר בטעות חמורה.
“הורדת גיל העסקת הילדים בחופש הגדול תהיה טעות חמורה אשר בפועל תעמיק את הניצול בשוק העבודה של בני הנוער. בני הנוער הם מגזר מוחלש בשוק העבודה וכבר היום הם חשופים לפגיעות וניצול וקיים קושי גדול באכיפת החוקים הקיימים.” מציינים בהסתדרות הנוער העובד והלומד
עולם העבודה אינו קייטנה ובני הנוער העובדים אינם מועסקים בו כבילוי. באם יוזמי החוק מחפשים תעסוקה לבני הנוער, ראוי שהפתרון יגיע מפעילות חינוכית, ולא מכניסה בלתי מבוקרת לשוק העבודה. הוספת שכבת גיל בת עשרות אלפי בני נוער, לשוק בו יש 26% אבטלה תגרום להורדת הסטנדרטים של בני הנוער עצמם אשר יסכימו לעבוד, בכל מחיר, תרתי משמע.
מסקר שערכה הסתדרות הנוער העובד והלומד, בשיתוף קרן אברט, ובאמצעות מכון גיאוקרטוגרפיה, בשנת 2014 עולה כי כיום 62% (כ-380,000) מבני הנוער בגילאי 14-18 לוקחים חלק בשוק העבודה, אך חלק גדול מהם (26%) מדווחים כי אינם מצליחים למצוא עבודה הולמת.

מאבק. בני נוער בחופש|צילום: stocksnap.io
מאבק. בני נוער בחופש|צילום: stocksnap.io

בנוסף, בקרב בני נוער ישנה בעיה של חוסר הכרות עם חוקי העבודה, רבים מהעובדים הצעירים כלל לא מודעים לזכויותיהם. למשל, עלה מהסקר כי פחות מ10% ידעו מהו שכר המינימום לגילם. מאותו הסקר גם עולה כי בני הנוער עצמם מתנגדים להצעה שכזו (72% מבני הנוער מתנגדים להורדת גיל העבודה).
עוד נציין כי החלטה כזו תגדיל את הפערים בחברה בין אלו שיעבדו זמן קצר “בשביל החוויה” לבין ילדים שישלחו לעבוד לפרנסת משפחתם. עבודת ילדים אין לה מקום בחברה מתוקנת. זה אינו השינוי הדרוש לשוק עבודת הנוער ולמי שרואה אותם לנגד עיניו.”


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *